جستجوی پیشرفته
تفویض اختیار به مدیر عامل یا هریک از اعضاء هیأت مدیره برای طرح دعوا در مراجع قضایی، نیازی به انتشار در روزنامه رسمی ندارد
عنوان : مجازات شهادت دروغ چیست؟ print
تاریخ نشر : 1402/06/16

مطابق با قانون فردی که شهادت دروغ می‌دهد مجرم است و باید مجازات شود.

به گزارش خبرنگار مهر، در قانون برای شهادت دروغ مجازات در نظر گرفته شده است و کسانی که در دادگاه شهادت می‌دهند مشخصات آنها در سامانه شهود قوه قضائیه درج می‌شود.

اگر کسی به دروغ شهادت دهد این حق را برای فردی که در اثر این شهادت متضرر شده ایجاد می‌کند که با طرح دعوا در محاکم دادگستری و اثبات اینکه آن شهادت دروغ بوده حکمی که صادر شده را باطل کند.

اما همانطور که گفته شد مطابق با قانون فردی که شهادت دروغ می‌دهد مجرم است و طبق قانون به حبس و جزای نقدی محکوم خواهد شد.

مطابق با ماده ۶۵۰ قانون مجازات اسلامی هر کس در دادگاه نزد مقامات رسمی شهادت دروغ بدهد به سه ماه و یک روز تا دو سال حبس و یا به 000/000/25 تا 000/000/100 ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد.

برای شکایت علیه فردی که شهادت دروغ داده است کسی که مدعی این جرم است و شهادت بر علیه او صادر شده، باید با داشتن دلایل محکمه پسند شکوائیه طراحی کند و سپس با ارجاع این شکوائیه به محاکم پرونده بررسی می‌شود.

اگر بر اثر شهادت دروغ خسارت مالی به بار آید، باید ارزش خسارت وارد شده توسط فردی که شهادت دروغ داده پرداخت شود و اگر خسارت جانی و بدنی باشد، باید قصاص شود یا دیه بپردازد.


نام :
متن :
Skip Navigation Links
بازدید کنندگان امروز : 388
بازدید کنندگان دیروز : 626
کل بازدید کنندگان : 44587
 
1403/03/29 سه شنبه
آب و هوا  
 
اوقات شرعی  

 

 

با سلام.
لطفا جهت هرگونه سوال ، بر روی آیکون "ارتباط با اپراتور" کلیک نموده و یا در صورت نیاز به "مشاوره" بر روی آیکون مشاوره کلیک فرمایید.