جستجوی پیشرفته
وحدت رویه دیوان عالی کشورویژه
عنوان : اداره مال موقوفه توسط چند متولی print
تاریخ نشر : 1403/04/17

 معمولا واقف در وقفنامه، فرد یا افرادی را به عنوان اداره کننده مال موقوفه معرفی می‌کند.

 واقف در وقف نامه، فرد یا افرادی را به عنوان اداره کننده مال موقوفه معرفی می‌کند. این فرد متولی نامیده می‌شود. البته گاهی نیز متولی مشخص نمی‌شود که این بسته به نوع عقد وقف متفاوت است. در موارد عدم تعیین متولی در وقف عام، اداره اوقاف مسئولیت متولی را بر عهده خواهد داشت و در وقف خاص، خود موقوف علیهم، متولی خواهند بود.

استقلال هر یک از متولیان

اولین روش اداره کردن مال موقوفه توسط چند متولی می‌تواند به این صورت باشد که واقف در وقف نامه، برای هر یک از آن‌ها استقلال قائل باشد. استقلال هر یک از متولیان یعنی اینکه هر یک از آن‌ها در انجام امور خود از دیگری مستقل است و برای انجام وظایفش نیازی به اجازه و تایید دیگری ندارد. در این شرایط برای جلوگیری از اختلاط وظایف متولیان، اقدام سریع‌تر نافذ خواهد بود. یعنی اگر دو متولی درباره یک موضوع تصمیم بگیرند، تصمیم کسی نافذ خواهد بود که زودتر و سریعتر اقدام کرده است. در این حالت اگر یکی از متولیان بمیرد یا بر اساس عزل در تولیت، از صلاحیت رسیدگی به امور خارج شود، دیگری انجام امور وقف را به طور کامل بر عهده خواهد گرفت.

اجتماع همه متولیان

اجتماع یا مجتمعا یعنی همه با هم. وقتی می‌گویم اداره امور موقوفه به اجتماع یعنی همه متولیان باید با هم درباره امور مربوط به مال موقوفه با هم تصمیم بگیرند و اقدام کنند. در واقع اجتماع همه متولیان هیچ از این افراد مستقل از دیگری نمی‌تواند عمل کند و باید امور مربوط به وقف را با هم انجام دهند. در این حالت اگر هر یک از متولیان بمیرد یا عزل شود، اداره اوقاف شخص دیگری را به جای او قرار می‌دهد تا با فرد باقی مانده، وظایف را بر عهده بگیرند. البته متولی موظف به قبول تولیت نیست، اما اگر آن را قبول کرد دیگر نمی‌تواند رد کند. وظایف متولی بسته به اینکه تعداد متولیان چند نفر است و هم چنین تقسیم وظایف بین آن‌ها به چه صورت است، متفاوت است. با همه این‌ها متولی یا متولیان موظف هستند در راستای مصلحت موقوفه اقدام کنند. عدم رعایت مصلحت موقوفه و موارد دیگری هستند که می‌توانند منجر به عزل متولی شوند. این موضوع حتی اگر تعداد متولیان برای اداره موقوفه چند نفر باشد متفاوت است.

تقسیم امور تولیت

این شیوه از اداره امور موقوفه به وسیله چند متولی، ترکیبی از دو شیوه بالا است. در این حالت وظایف بین متولیان تقسیم می‌شود. برای مثال یکی مسئول تقسیم اجرت بین موقوف علیهم خواهد بود و یکی مسئول اجاره دادن مال موقوفه. در روش تقسیم امور تولیت، هر یک از متولیان در انجام امور مربوط به خود استقلال دارد و نیازی به تایید و اجازه دیگری ندارد.

در همه حالات تعدد متولی گفته شده برای اداره مال موقوفه، در صورت وجود شرایط عزل متولی، متولی از کار برکنار خواهد شد.


نام :
متن :
Skip Navigation Links
بازدید کنندگان امروز : 388
بازدید کنندگان دیروز : 626
کل بازدید کنندگان : 44587
 
1403/04/28 پنج شنبه
آب و هوا  
 
اوقات شرعی  

 

 

با سلام.
لطفا جهت هرگونه سوال ، بر روی آیکون "ارتباط با اپراتور" کلیک نموده و یا در صورت نیاز به "مشاوره" بر روی آیکون مشاوره کلیک فرمایید.