جستجوی پیشرفته
لایحه شوراهای حل اختلاف
جزییات خبر
عنوان : هدف سند تحول قضایی افزایش اعتماد عمومی است print
تاریخ نشر : 1399/10/08

 

رئیس قوه قضاییه گفت: هدف سند تحول قضایی دستیابی به عدالت و رضایت و افزایش اعتماد عمومی مردم نسبت به نظام و قوه قضاییه است.

به گزارش ایرنا از مرکز رسانه قوه قضاییه، حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی روز دوشنبه در نشست فصلی شورای عالی قوه قضاییه با شورای قضایی استان‌ها ضمن گرامیداشت سالروز حماسه نهم دی ماه اظهار داشت: مقام معظم رهبری بارها و بارها بر بصیرت تاکید کردند و در آستانه ۹ دی ماه عرض می‌کنم که بصیرت برای انسان سالک و نیروی انقلابی ضروری است و باید همواره فضا را بشناسد و خوب تحلیل کند و فهم دقیق نسبت به شرایط داشته باشد.

وی گفت: نکته محوری روز بصیرت این است که انقلاب اسلامی مردم پایه است و مردم در مقابل دشمنان از نظام صیانت می کنند و مردم از امنیت این نظام دفاع می کنند و فتنه و فتنه گران را خوب می شناسند و دشمن را خوب درک می کنند.

رییسی با بیان اینکه در فراز و فرودها باید وضعیت و شرایط را شناخت، افزود: قضات به عنوان نخبگان و نقش آفرینان این کشور همواره باید فهم سیاسی و تحلیل درست نسبت به زمان ما داشته باشند و همه ما باید در مسیر بصیرت افزایی گام برداریم.

رئیس قوه قضاییه یادآور شد: دشمنان می‌خواهند با روش‌های مختلف اهداف خود را پیش ببرند، باید متناسب با شرایط موضع گیری شود.

وی با تاکید بر اینکه بعضی‌ها واژه سیاسی را خوب تعریف نمی‌کنند، ادامه داد: سیاسی بودن یعنی کسی که جامعه را خوب بشناسد و ضرورت‌ها را درک و با توجه به ضرورت‌ها ایفای نقش کند.

رئیسی با اشاره به سالروز شهادت حاج قاسم سلیمانی افزود: شهید قاسم سلیمانی شرایط را شناخت، نیاز را تشخیص داد و حاضر شد با همه وجود ایفای نقش کند. در منطقه نیروهای بسیاری بودند؛ اما شهید سلیمانی این ظرفیت‌ها را شناسایی و احیا کرد.

وی با اشاره به ابلاغ سند تحول قضایی گفت: از ابتدای ماموریت در قوه قضاییه بنا بر این شد که سند تحول نقشه راه و هم تضمین اجرای عدالت و هم حقوق مردم باشد.

رئیسی تصریح کرد: تحول یک جهش و حرکت جمعی برای از بین بردن نواقص، کاستی‌ها و ضعف هاست و شناخت وضع موجود، شناخت نسبت به وضع مطلوب و کم کردن فاصله وضع موجود و مطلوب مورد نظر است.

رئیس قوه قضاییه بیان داشت: در تحول میل به شتاب گرفتن وجود دارد، البته این به معنای شتابزدگی نیست و باید حرکت پویا باشد و ایستایی وجود نداشته باشد و باید از مشهورات نادرست اجتناب شود و آنچه که باید عملی شود.

وی با بیان اینکه از ویژگی‌های این سند سرعت در حرکت است، افزود: باید حرکتی متوازن در همه بخش‌ها برای انجام ماموریت‌ها باشد.

رئیسی اضافه کرد: ماموریت‌های دستگاه قضایی ماموریت‌های متوازنی است که باید همه آن‌ها با هم باشد و یک حلقه مفقوده در ماموریت‌ها کارها را کم اثر و گاها بی اثر می‌کند.

رئیس قوه قضاییه افزود: در نظرخواهی از استان‌ها شاید صدها چالش را بیان کردند، این‌ها تلخیص شده و ابرچالش‌ها مورد توجه قرار گرفته است.

رئیسی اظهار داشت: نخبگان، دانشگاهیان، همکاران قضایی حتما دیدگاه‌ها و نظرات را منتقل کنند که سند تحول در پایان هر سال ارتقا یابد.

وی با اشاره به فرموده رهبر انقلاب مبنی بر اینکه سندِ خوب آن است که ارتقا یابد، افزود: در قوه قضاییه ضمن تشکیل ستاد و پیگیری تحول باید نیروهای تحول گرا و تحول خواه در بخش‌های مختلف به کار گرفته شود.

رئیس قوه قضاییه ادامه داد: از قضاتی که در این مدت، حضورشان در زندان‌ها حضوری جدید، قوی و با معنا بود تشکر می‌کنم، این خیلی ارزشمند است.

رئیسی خاطرنشان کرد: تحول از جذب نیروی انسانی شروع می‌شود تا نگهداری و کارآمد شدن نیرو. باید نیروی زبده و عالم را وارد کنیم.

وی تاکید کرد: در دستگاه قضا همه باید خود را مسئول تحقق سند تحول بدانند و نقش آفرینی همه اجزا مهم است و هیچ بخشی نباید غایب باشد.

رئیسی خاطرنشان کرد: در انتشار عمومی سند تحول ممکن است دوستان بگویند ما را در منظر قرار می‌دهید، این اشکالی ندارد مردم باید ناظر باشند.

رئیس قوه قضاییه گفت: از این پس نقل و انتقالات همکاران قضایی و جذب نیرو در قوه قضاییه متاثر از سند تحول خواهد بود و در دانشگاه علوم قضایی هم بحث کردیم که جذب نیرو باید در آنجا متفاوت باشد و همانند گذشته نباشد.

وی افزود: نگاه ما از دادخواست محوری باید تغییر کند، باید دفاع از حقوق عامه و حقوق عمومی مورد توجه قرار گیرد نه دفاع از یک مورد خاص. رئیسی خاطرنشان کرد: نگرش‌های پاسخگو، شفاف، هوشمند باید جایگزین نگرش غیرپاسخگو، غیرشفاف و نگاه‌های قدیمی شود.


نام :
متن :
Skip Navigation Links
بازدید کنندگان امروز : 388
بازدید کنندگان دیروز : 626
کل بازدید کنندگان : 44587
 
1399/11/05 یکشنبه
آب و هوا  
 
اوقات شرعی  

 

 

با سلام.
لطفا جهت هرگونه سوال ، بر روی آیکون "ارتباط با اپراتور" کلیک نموده و یا در صورت نیاز به "مشاوره" بر روی آیکون مشاوره کلیک فرمایید.