جستجوی پیشرفته
نظریه مشورتی درخصوص وضعیت کارشناس رسمی‌ای که پروانه خود را تمدید نکرده است
جزییات خبر
عنوان : بخشنامه رئیس کل دادگستری استان تهران درباره سالیانه‌بودن مبنای خسارت تاخیر تادیه print
تاریخ نشر : 1402/11/07

بخشنامه رئیس کل دادگستری استان تهران درباره «سالیانه‌» بودن مبنای خسارت تاخیر تادیه ابلاغ شد.

علی القاصی‌مهر در بخشنامه‌ای خطاب به روسای محاکم استان تهران تاکید کرد که واحدهای اجرای احکام در محاسبه خسارت تاخیر تادیه می‌بایست به شیوه سالانه اقدام نمایند.

این بخشنامه پس از آن صادر شد که در آبان‌ماه سال جاری، معاون دادگستری استان تهران مبنای محاسبه کاهش ارزش دین رایج را (خسارت تاخیر تادیه) به صورت ماهیانه اعلام کرده بود.

متن کامل بخشنامه شماره ۱۴۰۳۲/۱۰ مورخ ۱۴۰۲/۱۰/۱۸ رئیس کل دادگستری استان تهران به شرح زیر است:

    با احترام پیرونامه شماره ۹۷۵۷/۱۰ مورخ ۱۴۰۲/۸/۷ معاون محترم قضایی رئیس کل در امور اجرای احکام مدنی دادگستری استان تهران که مبنای محاسبه کاهش ارزش دین رایج را (خسارت تاخیر تادیه) بصورت ماهیانه اعلام داشته است، با توجه به نص صریح ماده ۵۲۲ قانون آئین دادرسی مدنی که به تغییر شاخص سالانه که توسط بانک مرکزی، تعیین می گردد اشارت دارد و نظر به نرخ اعلامی بانک مرکزی که میانگین ۱۲ ماهه را مبنای محاسبه متوسط سال اعلام که عدد مذکور با عدد تورمی بانک مرکزی نیز منطبق می‌باشد و با در نظر گرفتن این امر که قدر متیقن شیوه محاسبه نمی‌بایست از میانگین سالیانه و تورم افزون گردد لازم است در راستای اجرای صحیح قانون و پیشگیری از دریافت وجه اضافی که در شیوه محاسبه ماهیانه انجام می گیرد، واحدهای اجرای احکام در محاسبه به شیوه سالانه اقدام نمایند.

 


نام :
متن :
Skip Navigation Links
بازدید کنندگان امروز : 388
بازدید کنندگان دیروز : 626
کل بازدید کنندگان : 44587
 
1402/12/13 یکشنبه
آب و هوا  
 
اوقات شرعی  

 

 

با سلام.
لطفا جهت هرگونه سوال ، بر روی آیکون "ارتباط با اپراتور" کلیک نموده و یا در صورت نیاز به "مشاوره" بر روی آیکون مشاوره کلیک فرمایید.