جستجوی پیشرفته
تعداد زندانیان تهران به ۲۱ هزار نفر رسید
عنوان : آیا می دانید استفاده غیرمجاز از آب، برق و ... چه مجازاتی دارد؟ print
تاریخ نشر : 1395/05/18

در زندگی شهری مدرن نقش برق، آب، گاز و مخابرات و غیره برای توسعه و پیشرفت جامعه بشری از اهمیت زیادی برخوردار است از طرفی برای برخورداری عادلانه همگان از این منابع شهروندان مکلف به رعایت و ضوابط مربوط به استفاده از این منابع هستند اما در برخی موارد به لحاظ موانع قانونی در مناطقی از شهر به ویژه در حاشیه شهر ها شاهد آن هستیم که ساخت و ساز های بی رویه و بدون مجوز مشکلاتی را برای دولت و مردم به وجود می آورد که از آن جمله استفاده غیرمجاز از آب و گاز و ... است. مطالب این شماره را بر طرح یک سوال فرضی آغاز می کنیم.
فرض کنیم در همسایگی ما یکی از اقوام و بستگان مشغول ساختمان سازی است و به لحاظ مشکلات اداری موفق به تحصیل انشعاب آب نشده است آیا نامبرده می تواند با لوله کشی از منزل شما به ساختمان خودش از انشعاب شما استفاده کند؟ و آیا در صورت استفاده مرتکب جرم شده است؟
برای پاسخ به این سوال باید بررسی کرد که انشعاب آب قبل از ورود به کنتور می باشد یا بعد از آن. زیرا اگر نامبرده بعد از ورود به کنتور از انرژی آب استفاده کند در واقع از منبع با مجوز شما استفاده کرده و انرژی بهره برداری شده از سوی او در کنتور ثبت می شود و اگر قبل از ورود به کنتور از انشعاب آب استفاده کرده باشد مرتکب جرم شده است و برابر قانون هرکس بدون پرداخت حق انشعاب آب و برق و گاز مبادرت به استفاده غیرمجاز از آب و برق و تلفن و گاز کند علاوه بر جبران خسارت وارده به حبس تا سه سال محکوم می شود.
پرسش : آیا کسی که به استفاده کننده غیرمجاز از انرژی (آب و ...) کمک می کند قابل تعقیب است؟
پاسخ: همانطور که اشاره کردیم اگر بعد از ورود آب، برق و گاز به کنتور از انرژی استفاده شود مشکلی وجود ندارد و جرمی واقع نمی شود اما اگر قبل از ورود انرژی به کنتور هر کسی چه صاحب کنتور چه دیگری به استفاده غیرمجاز برای ارتکاب جرم کمک کند به عنوان معاون جرم قابل تعقیب می باشد.

پرسش: آیا جرم استفاده غیرمجاز از انرژی نوعی سرقت است؟
پاسخ: گرچه در میان مردم از عباراتی چون دزدیدن برق یا آب و ... استفاده می شود اما از حیث قانونی عمل سرقت با این عمل فرق می کند.

پرسش: آیا برای تعقیب این جرم نیاز به شکایت شاکی خصوصی است؟
پاسخ: گرچه در عمل مأمورین شرکت آب، برق و ... از طریق اداره متبوع شکایتی را در دادسرا برای تعقیب افراد متخلف اقامه می کنند اما این جرم از جمله جرایم غیرقابل گذشت بوده و به محض اطلاع چه از سوی افراد عادی و چه از سوی مأمورین، دادسرا موظف به تعقیب متخلف است.

در مورد خرید و فروش تلفن چه می دانید؟
- بررسی در مورد اینکه تلفن مورد معامله قابلیت انتقال از منطقه ای به منطقه دیگر را دارد.
- آیا فروشنده خود مالک است.
- تلفن مورد معامله فاقد بدهی باشد.
- کیفیت انجام انتقال امتیاز مشترک به خریدار چگونه است. آیا فاقد منع قانونی است یا خیر؟
تذکر یکدیگر به قانون چه امتیازاتی دارد؟
- موجب پیشگیری از وقوع عمل مجرمانه می شود.
- موجب تقویت روحیه قانونگرایی و جلوگیری از ارتکاب جرم می شود.
- موجب آگاهی و آشنایی مردم به قانون می شود.
- موجب الزام افراد به رعایت قانون می شود.
- موجب قانونمند شدن جامعه می شود.
- موجب کاهش جرم می شود.


نام :
متن :
Skip Navigation Links
بازدید کنندگان امروز : 388
بازدید کنندگان دیروز : 626
کل بازدید کنندگان : 44587
 
1397/05/28 یکشنبه
آب و هوا  
 
اوقات شرعی  

 

 

با سلام.
لطفا جهت هرگونه سوال ، بر روی آیکون "ارتباط با اپراتور" کلیک نموده و یا در صورت نیاز به "مشاوره" بر روی آیکون مشاوره کلیک فرمایید.