جستجوی پیشرفته
وام صد میلیون تومانی صندوق حمایت وکلا برای کارآموزان وکالت
عنوان : قتل خطای محض چیست؟ print
تاریخ نشر : 1401/12/25

 جنایت بر نفس یا قتل ممکن است به سه صورت جرم عمدی و جرم شبه عمدی و یا جرم خطای محض ارتکاب یابد.

جرم قتل از جمله جرایمی است که در آن قصد مرتکب نوع و نحوه ارتکاب آن در نوع قتل و میزان مجازات آن موثر می‌باشد. قتل از نوع خطا محض همانطور که از نام آن مشخص است بر اثر یک خطا صورت می‌گیرد و دارای کمترین مجازات نسبت به سایر انواع قتل می‌باشد، اما همانند سایر جرایم مرتکب آن مجازات می‌گردد.

قتل خطای محض چیست؟

قتل به معنای گرفتن حیات و زندگی انسان دیگری است که گاهی این به قتل رساندن با عمد نبوده بلکه مرتکب یا قاتل نه قصد انجام عملی را نسبت به آن شخص داشته به عنوان مثال هل دادن یا سیلی زدن و نه قصد کشتن دیگری را داشته باشد قتل از نوع خطای محض محسوب می‌گردد. مصادیق جرم قتل از نوع خطای محض در قانون مجازات اسلامی بیان شده است.

مصادیق قتل خطای محض

برای اینکه قتل از نوع خطای محض باشد باید یکی از موارد بیان شده در قانون مجازات اسلامی باشد، این مصادیق عبارتند از اینکه اگر مرتکب در حال خواب و بیهوشی باشد و مانند این‌ها قتل را انجام داده باشد و یا اگر قتل به وسیله فرد صغیر یا مجنون ارتکاب یابد از دیگر مصادیق خطای محض می‌باشد.

در واقع به طور کلی می‌توان اینگونه عنوان کرد که اگر مرتکب این جنایت را که نه قصد کشتن دیگری را داشته باشد و نه قصد انجام عملی را فعل او خطای محض است. به عنوان مثال: اگر فردی که برای شکار رفته است تیر او به انسان برخورد کند عمل او خطای محض است.


نام :
متن :
Skip Navigation Links
بازدید کنندگان امروز : 388
بازدید کنندگان دیروز : 626
کل بازدید کنندگان : 44587
 
1402/09/09 پنج شنبه
آب و هوا  
 
اوقات شرعی  

 

 

با سلام.
لطفا جهت هرگونه سوال ، بر روی آیکون "ارتباط با اپراتور" کلیک نموده و یا در صورت نیاز به "مشاوره" بر روی آیکون مشاوره کلیک فرمایید.