جستجوی پیشرفته
لایحه شوراهای حل اختلاف
عنوان : نفقه از چه زمانی به زوجه باید پرداخت شود؟ print
تاریخ نشر : 1399/10/09

بر اساس قانون زوج موظف است به زوجه نفقه پرداخت کند و در اینجا زمانی که این نفقه به زن تعلق می‌گیرد مهم است که در قانون ذکر شده است.

به گزارش خبرنگار حوزه حقوقی- قضایی گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، نفقه حقی است که مرد باید در تمام دوران زناشویی به همسر خود پرداخت کند و در صورت استنکاف از این موضوع مجازات می‌شود.

اما اینکه از چه زمان پرداخت نفقه به عهده زوج می‌افتد موضوعی است که سوال بسیاری از مردان شده است؛ در قانون مدنی گفته شده در عقد دائم نفقه بر عهده شوهر است و همچنین در ماده ۱۱۰۷ مصادیق نفقه مشخص شده است، در این ماده گفته شده نفقه عبارت است از همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن، البسه، غذا، اثاث منزل و هزینه‌های درمانی و بهداشتی و خادم در صورت عادت یا احتیاج به واسطه نقصان یا مرض؛  بر اساس این ماده نفقه شامل تمام نیاز‌های متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن، البسه، نان، اثاث منزل و هزینه‌های درمانی و بهداشتی است.

اما در پاسخ به این سوال که نفقه از چه زمانی به زن تعلق می‌گیرد باید به ماده ۱۱۰۲ قانون مدنی توجه کرد؛ در این ماده گفته شده همین که نکاح به طور صحت واقع شد روابط زوجیت بین طرفین موجود و حقوق و تکالیف زوجین در مقابل همدیگر برقرار می‌شود؛  بنابراین می‌توان گفت پس از عقد نکاح زوج باید به زوجه نفقه پرداخت کند.

اما نکته مهمی که در قانون و در بحث نفقه به آن توجه شده این است که زمانی زوجه می‌تواند از زوج نفقه بگیرد که از شوهر تمکین کند، در صورت تمکین نکردن زوجه از زوج، شوهر نباید نفقه را پرداخت کند.

اما نکته دیگری که باید به آن توجه داشت این است که بر اساس قانون مدنی زن تا زمانی که مهریه‌اش را به صورت کامل دریافت نکرده باشد می‌تواند از تمکین در مقابل شوهر خودداری کند و این امتناع و تمکین نکردن موجب از بین رفتن حق نفقه زن نمی‌شود.

 


نام :
متن :
Skip Navigation Links
بازدید کنندگان امروز : 388
بازدید کنندگان دیروز : 626
کل بازدید کنندگان : 44587
 
1399/11/05 یکشنبه
آب و هوا  
 
اوقات شرعی  

 

 

با سلام.
لطفا جهت هرگونه سوال ، بر روی آیکون "ارتباط با اپراتور" کلیک نموده و یا در صورت نیاز به "مشاوره" بر روی آیکون مشاوره کلیک فرمایید.