جستجوی پیشرفته
دستورالعمل نحوه مقابله با ترک وظایف قانونی مدیران و کارمندان و پیشگیری از آن
عنوان : آیا استفاده از چراغ‌های ال ای دی در خودروها وصف مجرمانه است؟ print
تاریخ نشر : 1399/06/15

 

در یکی از جدیدترین استعلاماتی که قضات مطرح کردند سوالی پیرامون مجرمانه بودن استفاده از چراغ‌های ال ای دی در خودروهای شخصی است که معاونت حقوقی قوه قضائیه به آن پاسخ داد.

به گزارش خبرنگار مهر، در یکی از جدیدترین استعلاماتی که قضات مطرح کردند سوالی است در رابطه با استفاده از چراغ‌های ال ای دی در خودروهای شخصی که معاونت حقوقی قوه قضائیه به آن پاسخ داد.

این استعلام و سوال مطرح شده به شرح زیر است:

با عنایت به ماده ۵۵۶ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات، آیا استفاده از چراغ‌های ال ای دی در خودروهای شخصی مشمول ماده یادشده و واجد عنوان مجرمانه می‌باشد یا صرفاً تخلف رانندگی است؟

 

نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضائیه

 موضوع ماده ۵۵۶ قانون مجازات اسلامی (تعزیرات) مصوب ۱۳۷۵، استفاده از «لباس‌های رسمی مأموران و نشان و مدال و دیگر امتیازات دولتی» است که جواز استفاده شخص از این موارد منوط به دارا بودن سمت دولتی و طی مدارج لازم برای تحصیل این اختیارات است و نصب چراغ‌های گردان هشدار دهنده پلیس یا چراغ‌های ال ای دی بر خودروی شخصی مشمول این ماده قانونی نمی‌شود.

 همچنین، با توجه به خروج این رفتار از شمول قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیر مجاز مصوب ۱۳۹۰ و مستند به ماده ۲ قانون مجازات اسلامی که بیان‌کننده اصل قانونی بودن جرم است و اصل سی و ششم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، چنین اقدامی واجد وصف مجرمانه نیست.


نام :
متن :
Skip Navigation Links
بازدید کنندگان امروز : 388
بازدید کنندگان دیروز : 626
کل بازدید کنندگان : 44587
 
1399/08/09 جمعه
آب و هوا  
 
اوقات شرعی  

 

 

با سلام.
لطفا جهت هرگونه سوال ، بر روی آیکون "ارتباط با اپراتور" کلیک نموده و یا در صورت نیاز به "مشاوره" بر روی آیکون مشاوره کلیک فرمایید.